KÖLNER KGGG SYSTEM INSTACLAY do nanoszenia aerografem 5 L - 30 L

KÖLNER KGGG SYSTEM INSTACLAY do nanoszenia aerografem 5 L - 30 L

Instaclay jest modyfikacją Kölner Burnishing Clay i został przystosowany do nakładania rozpylaczem. Podobnie jak Burnishing Clay ten produkt jest opartym na wodzie gessem podkładem, możliwym do polerowania, do złota, srebra i szlagmetalu. Instaclay jest idealnie dostosowany do zdobienia złoconych i polerowanych ram, wewnętrznych elementów architektonicznych i detali mebli, uzyskując tradycyjny wygląd przy mniejszym wysiłku.

UWAGI:

  • łączy własności gessa i bolusu, nadaje się do nanoszenia rozpylaczem (sprayem); dostępny w kilku tradycyjnych kolorach bolusu, jak również w kolorze białym, który może być barwiony pastami zabarwiającymi Mixol,
  • stosowany w temp. Pokojowej, powierzchnie najlepiej pokrywać dwukrotnie, by mieć pewność równomiernego jej pokrycia,
  • dobrze się nanosi w trakcie rozpylania (równomierny strumień),
    nie ma żadnych ograniczeń w polerowaniu, może być polerowany nawet szlagmetal,
  • wysycha do twardej powłoki, podobnie do tradycyjnego gessa, może być rozcieńczany wodą; zawiera organiczne rozpuszczalniki mniej niż 3%.

OGRANICZENIA:

  • chociaż jest wodoodporny, nie jest wodoszczelny i będzie pęcznieć po zamoczeniu, dlatego może być używany tylko na powierzchnie wewnętrzne (na zewnątrz użyj Instacoll)
  • wrażliwy na detergenty alkaliczne (np. zawierające amoniak, alkohol aceton i inne polarne rozpuszczalniku.

WŁAŚCIWOŚCI:

Instaclay jest materiałem tyksotroficznym, dlatego aby zapewnić dłuższą trwałość należy przed użyciem produkt mocno wstrząsnąć, aby zmienić jego żelowa konsystencję na bardziej płynną, podobną do farb alkalicznych. W zależności od sposobu zastosowania może być rozcieńczany wodą do 15% objętościowo.

CZAS WYSYCHANIA:

Jako środek wodorozcieńczalny czas schnięcia uzależniony jest od temperatury i wilgotności względnej. Zjaśnienie powłoki (koloru) może wskazywać na wyschnięcie warstwy, przy dotyku będzie ona zimna. W normalnych warunkach małe obiekty są gotowe do złocenia w pół dnia.

KOLOR:

Instaclay jest dostępny w tradycyjnych kolorach bolusu. Wszystkie kolory mogą być mieszane z sobą. Jeżeli potrzebny jest inny odcień kolor użyj odcieni Mixol, ale tylko z Sorte-C- (biały) Nie dodawaj więcej niż 15% wagowo, w przeciwnym razie niektóre właściwości produktu mogą ulec zmianie.

PRZECHOWYWANIE:

Najmniej 1 rok w temp. pokojowej. Aby zapewnić długą żywotność nigdy nie zlewaj resztek do oryginalnego opakowania. Instaclay jest odporny na zamarzanie odmarzanie, co oznacza, że produkt nie ulegnie zniszczeniu, jeżeli nawet uległ zamarznięciu (raz) w trakcie transportu. Gdy tak się stanie, pozwól odtajać w temp. pokojowej, dodaj niewielką ilość wody i dokładnie wymieszaj.

STOSOWANIE:

Dla uzyskania dobrej przyczepności powierzchnia musi być odkurzona, odtłuszczona, bez korozji. Błyszczące powierzchnie powinny być przeszlifowane, by zapewnić dobrą przyczepność. Podłoża dla Instaclay to: drewno, produkty drewnopochodne, gips, zaprawa cementowa, plastiki i metale nieżelazna. W przypadku niektórych metali i plastiku należy najpierw nałożyć warstwę gruntu, by zapewnić dobrą adhezję. Większość porowatych powierzchni wymaga zaimpregnowania. Jako impregnat do Kölner Burnishing Clay i Instaclay został specjalnie stworzony Einlaßgrund-P, który jest zalecany do wszystkich porowatych powierzchni.

ROZPYLANIE:

Dla uzyskania najlepszego efektu używaj dużej objętości, agregatu niskociśnieniowego z dyszą o średnicy 1,5 mm. Jeżeli używasz agregatu wysokociśnieniowego, stosuj ciśnienie 25 atmosfer z dyszą o red. 1,52,0 mm. rozcieńcz Instaclay z 1015% wody (objętościowo) i dobrze wymieszaj, unikając spienienia. Rozpyl pierwszą powłokę dość grubo, by zapewnić jednolite odparowanie. Instaclay jest grubo rozpylany względem lakierów. Trzymaj dyszę równolegle i blisko w stosunku do przedmiotu. Miej pod ręką zwilżony pędzel, będzie pomocny do wygładzania zacieków, rozprowadzania nierównoci, szczególnie na przedmiotach z zawiłym ornamentem. Przed zastosowanie drugiej warstwy odczekaj aż zjaśnieje kolor na całej powierzchni.
Zwykle nie trzeba szlifować między kolejnymi warstwami. Tam, gdzie widoczne są jakie nierównoci szlifuj papierem (240). Usuwaj z powierzchni powstały w trakcie szlifowania pył. Rozpyl drugą i zwykle ostatnią warstwę. Należy pamiętać, by zapewnić jednakową szybkość odparowania grubej powłoki, by nie dopuścić do powstania na powierzchni zacieków i kropli. Ponownie użyj wilgotnego pędzla do wygładzania ewentualnych zacieków i nierówności. Jeżeli są jeszcze widoczne słoje drewna należy nałożyć kolejną warstwę.

SZLIFOWANIE:

Jeżeli wymagana jest absolutnie gładka powierzchnia konieczne jest szlifowanie. Po dokładnym wyschnięciu powierzchnię można szlifować na mokro lub na sucho. W obu przypadkach należy używać wysokiej jakości papieru z tlenkiem aluminium lub silikonowo-korundowego! Wielu preferuje szlifowanie na mokro, zaczynając od papieru 320, poprzez 400 dochodząc do 600, w międzyczasie wycierając powierzchnię wilgotną ciereczką. Unikaj rozlania wody! Na koniec należy delikatnie polerować powierzchnię materiałem zwilżonym w alkoholu, aż do otrzymania gładkiej i dobrze przygotowanej powierzchni. Którąkolwiek wybierzesz metodę, nie próbuj przyspieszać procesu przez użycie taniego szorstkiego papieru lub zwiększenie nacisku podczas szlifowania. Spowoduje to powstanie rys i ubytków na powierzchni. Pozwól w pełni wyschnąć przed przystąpieniem do następnych czynności, nawet alkohol potrzebuje pół godziny do zupełnego odparowania.

ZŁOCENIE:

Złocić płatkami używając Colnasol Size. Złocenie jest podobne do tradycyjnego sposobu złocenia na pulment, za wyjątkiem tego, że Instaclay wysycha mniej chętnie niż tradycyjne gesso zwilżaj fragment po fragmencie, bezpośrednio przed nałożeniem płatka, tak by powierzchnia była mokra pokryta cienką powłoką Colnasol Size.

POLEROWANIE:

Przed polerowaniem klej pod płatkiem musi być zupełnie suchy. Czas wysychania zależy od zmoczenia, grubości metalu, jego typu i wilgotności względnej. Najpierw wypróbuj polerowanie na małym fragmencie, by nie rozerwać płatka. Więcej szczegółów o nakładaniu płatków i o polerowaniu znajdziesz w opisie Colnasol Gel Concentrate.

UWAGA:

Stosuj standardowe środki ostrożności w trakcie używania rozpylacza i szlifowania. Zapewnij w pomieszczeniu odpowiednią wentylację, nie wdychaj kurzu czy zawartości rozpylacza.